Sen zināms un pierādīts, ka gandrīz visiem dārzeņiem un saknēm piemīt dziednieciskas īpašības, ja, protams, tos pareizi lieto. Tas attiecas arī uz kartupeļiem.
Kartupelim piemīt pretiekaisumu, spazmolītiskas un brūces dziedējošas īpašības. Tajā esošajai cietei ir mīkstinoša un apvelkoša iedarbība. Bumbuļi ieņem pirmo vietu kuņģa-zarnu trakta slimnieku diētiskajā uzturā.
Kartupelis normalizē sirdsdarbību, tāpat ieteicams, ja ir aritmija. Slimniekiem, kas sirgst ar tūsku, iesaka ēst kartupeļus jebkurā veidā, bet ar visu mizu.
Savukārt svaigi spiesta kartupeļu sula nelielās devās labvēlīgi iedarbojas uz sirds-asinsvadu sistēmu, pazemina arteriālo spiedienu. Dziednieciskiem mērķiem kartupelis jālieto piesardzīgi un saprātīgi, ņemot vērā slimnieka stāvokli un ārsta ieteikumus.
Tā sauktās otrās maizes ārstnieciskās īpašības tika augstu vērtētas jau senatnē. Ūdens, kurā vārīti kartupeļi, arī svaigi novārīti un saspaidīti kartupeļi, izmantoti inhalācijām augšējo elpceļu katara un bronhīta ārstēšanai.
Par lielisku līdzekli pret ekzēmu un apdegumiem joprojām uzskata svaigi rīvētu kartupeli – iegūto putriņu uzliek un piesaitē problemātiskajām vietām. Ar svaigu kartupeļu sulu var ārstēt faringītu, laringītu, bronhītu ar spēcīgu krēpu izdalīšanos.
To izmanto arī kā pretiekaisuma un pretsāpju līdzekli kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumos. Kartupeļu sula bremzē kuņģa dziedzeru sekrēciju, tai piemīt spazmolītiska iedarbība, tā veicina čūlas aizrētošanos. Ieteicams sulu lietot 2–3 reizes dienā pa pusglāzei pusstundu pirms ēšanas.
Ārstēšanās gaitā uzlabojas arī slimnieka vispārējais stāvoklis, pazūd sāpes, atraugas, grēmas, sliktā dūša, pazeminās kuņģa sulas skābes līmenis.
Kartupeļi ir noderīgi arī kosmētikā. Tos izmanto barojošām maskām pārāk sausai vai saulē apdedzinātai ādai. Šim nolūkam ar mizu vārītus kartupeļus saspaida kopā ar krējumu un silto masu uz dažām minūtēm vienmērīgā kārtiņā uzklāj sejai.
Iekaisušiem plakstiņiem var uzlikt kompreses no svaigi sarīvētiem kartupeļiem, ar kartupeli var ārstēt rokas – ja āda apsārtusi vai sākusi lobīties, ieteicams izmantot šādu kompresi: novārītu kartupeli saspaida un sajauc ar pienu, līdz veidojas putriņai līdzīga masa. Karstu uzklāj auduma gabaliņiem un tos aptin rokām. Noņem, kad komprese atdzisusi.